cinsellik çeşitleri

Cinsel Çeşitliliğin Neresindesin ? Poliseksüel misin, Panseksüel misin?

İnsan cinselliği bu dünyanın bir parçası olmanın güzel ve heyecan verici bir parçasıdır.

Sonuçta bu, doğanın bize son derece samimi bir düzeyde bağlantı kurmamız için bir yol verme şeklidir. Başka bir kişiye ilgi duyduğunuzda bunun etkileri hem duygusal hem de fizikseldir ve inkar edilemeyecek kadar güçlüdür.

Ancak aynı anda birden fazla kişiye derinden ilgi duyduğunuzda cinsellik kafa karıştırıcı olabilir. Poliseksüel ve panseksüel arasındaki farklar konusunda net değilseniz, cevaplar için doğru yere geldiniz. Bazı insanlar zaten cinselliklerine çok güveniyorlar, poliseksüel veya panseksüel bayraklarını dalgalandırıyorlar , ancak bu zaman alabilecek bir şey! Bu makale, kendinizi ve etrafınızdakileri daha iyi anlayabilmeniz için bilmeniz gereken şeylere bir göz atıyor.

Cinsel Çeşitlilik

Son birkaç on yılda dünyanın, heteroseksüel çiftlerin dışında kalan cinselliği yavaş yavaş daha fazla kabul etmeye başladığı bir sır değil. Bu durum toplumun cinselliğe bakış açısını değiştiriyor.

Sonuçta seçtiğiniz kişiyi sevebilmek önemlidir. Cinsel çeşitlilik dünyaya renk katarak her bireyin kendi gerçek benliği olmasını sağlar. Ve kendimiz ve birbirimiz hakkında ne kadar çok şey anlarsak, kabul ve hoşgörünün büyümesi ve gelişmesi de o kadar güçlenecektir.

Şimdi cinsellik türlerine daha yakından bakalım, böylece kendinizi en çok hangi grupla özdeşleştirdiğinizi görebilirsiniz.

Monoseksüel

Monoseksüelin tanımıyla başlayalım. Bu sadece tek bir cinsiyete ilgi duyan bir kişi. Aslında heteroseksüel, gay ve lezbiyen insanlar da dahil olmak üzere herkes için geçerli olabilir.

Kuir

Bu cinsel kimlik kategorisi tuhaftır. Bu temel olarak LGBTQ+ topluluğunun üyelerini tanımlamak için kullanılan bir şemsiye terimdir. Aslında çok sayıda insan kendisini eşcinsel olarak tanımlıyor.

Hatta çok cinsiyetli kişileri veya kendilerini hem eşcinsel hem de biseksüel olarak tanımlayan bireyler gibi herhangi bir kombinasyonu bile içerebilir.

Biseksüel

Biseksüel aslında biraz kafa karıştırıcı olabilecek bir terimdir. Neden? Çünkü tüm biseksüeller aynı tür insanlardan hoşlanmaz.

Örneğin, kendinizi biseksüel olarak tanımlıyor olabilirsiniz ancak iki veya daha fazla cinsiyete ait insanlardan etkileniyor olabilirsiniz. Veya diğer cinsiyetlerin yanı sıra kendi cinsiyetinize de ilgi duyabilirsiniz.

Diğer erkeklerden ve ikili olmayan insanlardan hoşlanan bir erkek olabileceğinizi ve kendinizi yine de biseksüel olarak görebileceğinizi unutmayın.

Poliseksüel

Şimdi poliseksüelin tanımını tartışalım. Bu, birden fazla cinsiyete ilgi duyan kişileri tanımlamak için kullanılan bir terimdir ve aslında hem biseksüelleri hem de panseksüelleri kapsayabilir. Aynı zamanda, ilgili herkesin tam bilgisi dahilinde, aynı anda birden fazla partnerle yakın ilişkiler kurma arzusunu da ifade eder.

Panseksüel

Bu tür cinsellik temelde cinsiyete bakılmaksızın herhangi bir kişiye duyulan ilgidir.

Panseksüelliğin genellikle biseksüellik olarak sınıflandırılmadığını akılda tutmak önemlidir. Çünkü bazı insanlar kendilerini hem panseksüel hem de biseksüel olarak tanımlayabilirken, panseksüellerin büyük çoğunluğu kendilerini yalnızca panseksüel olarak tanımlıyor ve bu nedenle aslında biseksüelliğin ima edilmesini saldırgan buluyor.

Poliseksüel ve Panseksüel Arasındaki Farklar İçin Bir Kılavuz

Kişisel cinselliğinizi keşfetmek heyecan verici ve tatmin edici olabilir. Neyse ki, poliseksüel ve panseksüel arasındaki bu rehber, tam olarak nereye uyduğunuzu daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır.