araştırma

Yeni Çalışma, Travesti Bireylerin Daha Yoksul Çevrelerden Gelme İhtimalinin Daha Yüksek Olduğunu Gösteriyor

Travestiler ile ilgili İngiltere bazlı yapılan yeni araştırmalar, travesti bireylerin daha yoksul bölgelerde yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve genel nüfusa göre daha kötü ruh sağlığına sahip olduklarını ortaya çıkardı.

College London Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen ve 29 Kasım Çarşamba günü British Medical Journal’da yayınlanan çalışma, transseksüel topluluktaki eğilimleri belirlemek amacıyla yedi milyondan fazla kişinin tıbbi kayıtlarını analiz etti.

Farklı bölgelerdeki yoksunluk düzeyleri, istihdam, ev ve araba sahipliği, gelir ve eğitim oranları karşılaştırılarak ölçüldü; Nottingham ve Bradford gibi şehirler Britanya’daki en yoksun şehirler arasında sınıflandırıldı. Araştırma, bu tür bölgelerde yaşayan insanların travesti olma ihtimalinin iki buçuk kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmanın başyazarı Dr. Doug McKechnie şunları söyledi: “Yoksun bölgelerdeki daha fazla bireyin kayıtlarında neden “travesti” kodu bulunduğunu ve bunun gerçekten o bölgelerde daha fazla trans birey olduğu anlamına mı geldiğini veya bunların NHS GP [pratisyen hekim] kayıtlarına bu şekilde kaydedilme olasılıkları daha yüksektir.

“Travestiler toplumda damgalanma ve ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor, bu da potansiyel olarak istihdamdan, eğitimden ve aile desteğinden dışlanmalarına yol açıyor ve bu da onların mahrum bölgelere taşınma olasılığını artırıyor. Bazı bölgeler diğerlerine göre daha ‘trans dostu’ olabilir.

Diğer bir olasılık da varlıklı bölgelerdeki travestilerin, uzman cinsiyet bakımına özel olarak erişme olasılıklarının daha yüksek olması, böylece pratisyen hekimlerini ve NHS’in uzun cinsiyet kliniği bekleme listesini tamamen atlamış olmalarıdır.”