Travesti Oluşumuna Karşı Açık Sözlü Olmak

Travesti kişilere ve transeksüel haklarına destek olarak konuşmak İstanbul travestilerinin ortamına giren erkekler için hayli önemli bir noktadır. Bir travesti için yanlış isim veya sıfatsal bir aşağılama kullanılması durumunda başkalarını düzeltmek gerekir bu hem görgü kuralları açısından hemde girilmiş olan ortama uyum sağlayabilmek için son derece gerekli ve hayatidir. Daha geniş anlamda, anti-travesti ifadelere, şakalara ve konuşmalara meydan okumak önemlidir. Bununla ilgili konuşabilmek sizin açınızdan ürkütücü veya korkutucu olabilir, ancak travesti hakları için yüksek sesli ve görünür bir destek, trans bireylere kabul edildiğini, diğer destekleyicileri de konuşmaya teşvik ettiğini ve travestileri desteklemeyen kişilerin zihnini değiştirmeye yardımcı olduğunu gösterebilir.

Ayrımcılık yaşayan travestileri desteklemek onların bu hayat mücadelesinde 2 kat daha cesur olmasına neden olacaktır. Bir travesti, ayrımcılıkla ilgili şikayette bulunduğunda ya da olumsuz deneyimlerinden size söz etmek istediğinde ortada kesinlikle yaralayıcı bir unsurun olduğunu anlamalı ve onu pür dikkat dinlemelisiniz ki size bu anlatacakları travestiyi oldukça rahatlatacak unsurlar taşıyordur.

Cinsiyetli dili nasıl kullandığınızı düşünmelisiniz. “Bayanlar ve baylar?” Diyerek grupları düzenli olarak selamlıyor musunuz? Travestinin yanına birlikte gittiğiniz rkadaşınızın anlatacağı özel bir cinsiyete dayalı şaka var mı? Pek çok eşcinsel birey insanları ‘bayanlar’ ya da ‘beyefendiler’ olarak adlandırılıyor, fakat ilk önce sormadan bilemezsiniz. İnsanların cinsiyeti veya kendilerine yakıştırmış oldukları sıfatları hakkında varsayım yapmaktan kaçınmak ve hayatınızdaki insanları aynı şeyi yapmaya teşvik etmek için alışkanlıklarınızı değiştirmeyi düşünün. Bu, zaman ve çaba gerektirebilir, ancak bir travesti ortamında olmak ve bireysel, yüz yüze etkileşimler dışındaki travestileri etkilemek için önemli bir oluşumdur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir