korku

Travestiler İçin Korkunun Anlamsal Getirisi

Son birkaç yılda İstanbul’da ortaya çıkan travestilerin sayısındaki büyük patlamayı görmek şaşırtıcı. Halkın onları ‘genel’ olarak kabulü artmış ve ‘Kadın’ tarafının çiçek açması katlanarak büyümüştür. Ancak çok sayıda (en büyük sayı) gizli saklı yaşayanlar için bu, geçilmesi çok çok zor bir eşiktir. Dolap sakinlerinin çoğunun en azından bir kez dışarı çıkmak isteyeceğini düşünürdüm ama önlerine pek çok engel çıkıyor. Bu makale, bu engeli aşmak için bir çözüm bulmayı değil, bu durumu analiz etmeyi amaçlamaktadır.

‘Ev’ sınırını aşmak, çoğu (hepsi değil) travestinin istediği belirli bir özelliğe sahiptir. Dışarı çıkıp kendilerini gösterebilmek ve en azından bir kez olsun takdir edilmek. Birçokları için bu çok güçlü bir dürtüdür. Ancak bunun önünde KORKU adı verilen ciddi bir engel vardır.
Keşfedilme korkusu, insanların ne düşüneceği korkusu, alay edilme korkusu, gerçekten kabul edilebilir olmayan bir şey yapma korkusu, eşcinsel olabileceğiniz korkusu, neler olabileceği korkusu, geçemeyeceğiniz korkusu, kendinizi kadınsı bir şekilde sunamama korkusu, nasıl davranacağınız korkusu, hangi tuvaleti ziyaret edeceğiniz korkusu vs. vs. Bu korkular, eylemlerinizi felce uğratacak ve sizi … yani siz olmaktan alıkoyacak şekilde zihinde pek çok katman oluşturur! Her olumlu düşünce hemen daha büyük bir olumsuz sonuçla eşleştirilir. Kolay seçenek, bu korku felcini kabul etmek ve hiçbir şey yapmamaktır. Ve gerçekçi olalım, bir travesti olmak muhtemelen bugünün çok PC toplumunun genel olarak kabul etmek zorunda olmadığı son büyük ‘gerçek dışı’ tabusudur.

Bazıları evinin önünde oturup kelimenin tam anlamıyla korkudan titriyor ve sonra korkusunu yenemeyerek uzaklaşıyor. Diğerleri ise normalde iptal etmek için aramazken, bir tür utanç duygusu onları ele geçiriyor, onları hayal kırıklığına uğratıyor ve cebinden önemli ölçüde para çıkmasına neden oluyor. İronik bir şekilde birçoğu daha sonra pişmanlık gösterip tekrar rezervasyon yapıyor ve tekrar iptal ediyor. Bu çoğu kişinin kırmakta zorlandığı bir döngüdür. Zihin korkunç oyunlar oynuyor. Saatlerce pansuman hizmeti veren web sitelerine bakıp doğru olanı bulmaya çalıştıklarını ve sonunda telefona sarıldıklarını ya da online rezervasyon yaptırdıklarını söyleyen pek çok kızla konuştum, ancak korkuları daha ileri gitmelerine engel oluyordu.
Partnerim korkunun zihne nasıl girebileceğini biliyor, ama aynı zamanda nihayet kendi travesti benliğini geçmeye cesaret ettiklerinde, içlerindeki kızı serbest bırakmanın verdiği muazzam rahatlama ve tatmin duygusunun tüm bu mantıksız korkulara ağır bastığını da biliyor. O andan itibaren toplum içine çıkmaya can atıyorlar, ama bu daha da büyük bir adım.

Zihin sizinle oyun oynar. Olası en kötü senaryoya odaklanmaya çalışır. Giyinmeyle ilgili en basit durumlarda bile doğal bir kaçış modu vardır. Eski mağara adamının her zaman vahşi bir hayvanın kendisine saldırmasından korkması gibi bir şey, bu ‘kaç’ zihniyetini ruhumuza yerleştirmiştir. Günümüzde daha çok toplumun ona nasıl saldırabileceği söz konusu. Eğer güvenli oynamak istiyorsanız o zaman dolaba bağlı kalın ve daha fazla okumayın. Ama daha fazla perspektif istiyorsanız okumaya devam edin.
Şimdi bu konuya daha objektif bir açıdan bakalım. En kötü senaryonun ne olduğuna bakmak yerine, olası sonucun ne olduğuna bakın. Önemli olan, korku katsayısını azaltmak için risk seviyesini düşürmektir. Eğer yerel barınızda giyinik olarak dışarı çıkarsanız ve bardaki tek Travesti sizseniz, ‘keşfedilme’ olasılığınız her ayın ikinci Cuma günü Pembe Panter Disco’daki BNO TV partisinde olmanızdan daha yüksektir. Göze çarpmayacaksınız ve arkadaşlarınız orada olmayacak. Evde giyiniyorsanız, sizin ya da giysilerinizin çatı katını ya da garajı arayan meraklı gözler tarafından keşfedilme olasılığı daha yüksektir. Evden uzakta çok fazla zaman geçirirseniz şüphe uyandırırsınız. Bir Travesti etkinliğinde bir arkadaşınızla tanışma şansınız neredeyse sıfırdır (80 Travestiden sadece 1’i dışarıdadır), özellikle de ikiniz de giyinik olacağınız için.

Ne kadar açık saçık giyinirseniz o kadar çok dikkat çekersiniz. Eğer kimsenin sizi tanımayacağını düşünüyorsanız, o zaman eve dönme şansınız daha da azalır. Evet, bir Travesti olarak saat tutulacaksınız ama benim tecrübelerime göre olabilecek en kötü şey, birisinin ‘erkek misiniz’ diye sorması ve benim de ‘hayır bir Travesti ve ben heteroyum diye cevap vermemdir. Bu senaryolar hakkında devam edebilirim ama oldukça açıklar. Siz sadece gerçekçi olmayan korkunun yolunuza çıkmasına izin veriyorsunuz.

Diğer üçüncü taraflarla ilgili endişelere gelince rahatlayın. Saygın giyinme hizmetleri, metresler, eskortlar ve özel etkinlikler sizin hakkınızda herhangi bir bilgi yayınlamayacaktır çünkü bu internette bilinir hale gelir gelmez tost olurlar. Korumaları gereken bir itibarları var ve eğer birisi bu güveni kırdıklarını belirtirse, o zaman bu onlar için olacak ve bu onların geçim kaynağı. Diğer travestiler gerçek adınızı bilmeyecek, bu nedenle erkek benliğinizi tanımlama şansınız çok az veya hiç olmayacak. Her halükarda çoğu travesti sizinle aynı bölgededir ve dürüst olmak gerekirse sadece kendileriyle ve kadın modunda sahip olabilecekleri kısa eğlenceyle ilgilenirler. Uygunsuz bir şey yapmadığınız sürece siz sadece manzaranın bir parçasısınız!
Kadınlara gelince, tanıştığım çoğunluk travestilerle çok ilgileniyor, tamamen destekleyici ve her zaman size ilk iltifat eden onlar oluyor. (Diğer travestiler kendilerine çok düşkün oldukları için yapmazlar, bu yüzden onlara iyi görünüp görünmediğinizi sormayın!) Bununla birlikte, bir kadının bakış açısından size olan bu ilgiyi, sizinle çıkmak için bir ilgi olarak yanlış anlamayın. Kadınlar travestilerin tuhaf egzotik doğasından oldukça hoşlanırlar ancak çoğunluğu için bu, ‘Üçüncü Kişi’ ile her zaman çok karmaşık bir ilişki olan ilişkide çok ileri bir adımdır. Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten ise TV’ler Alpha Centauri’den geliyor!
Neler olabileceği konusunda endişelenmeyi bırakın ve bir doz gerçekçilik alın. Daha da önemlisi, o karanlık gardıroptan dışarı adım attığınızda bunun sonuçlarını düşünmektir. Özellikle de ev cephesinde. Bir korkuyu azalttım ve yerine başka bir korku koydum. Ama bu gerçekçi.