çekik gözlü travestiler

Japonya’da Travestiliğe Genel Bir Bakış

Bazı toplumlarda, travestilik genellikle tabu olarak görülür. Bununla birlikte, Japonya’da erkekler arasında popüler ve yaygın olarak kabul edilen bir alt kültürdür. Otokonoko veya ” erkek kızlar ” olarak bilinen, travestiler, Japonya’nın her yerindeki kamusal alanlarda yaygın bir manzaradır.

Japonya’da travestiliğe karşı nispeten kabul gören tavra rağmen, hala tartışmalı bir konu olarak görülüyor. Çok sayıda insan bunu bir kendini ifade biçimi olarak görürken, diğerleri bunu bir tür cinsel fetiş olarak görüyor. Bununla birlikte, Japonya’daki insanların çoğu bunu sadece eğlenceli bir hobi veya moda seçimi olarak görüyor.

Japonya’da travesti olmak hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgileniyorsanız, doğru yerdesiniz. Bilmeniz gereken tüm bilgileri sunacağım. Elbette diğer insanların seçimlerine ve sınırlarına saygılı olmak önemlidir. Tartışmanın derinliklerine inelim.

1. Japonya’da İnsanlar Neden Travesti Olurlar

 

Japonya’da travestilik sanıldığı kadar nadir değildir. Aslında, tipik olarak karşı cinsle ilişkilendirilen kıyafetler giymeyi seven birçok insan var. Erkeklerin moda, eğlence veya gerçek kimliklerini ifade etmek de dahil olmak üzere çapraz giyinmeyi seçmelerinin birçok nedeni vardır.

Japonya’daki çoğu insan arasında çapraz giyinmenin ana nedenlerinden biri moda veya eğlence içindir. Pek çok Japon, tarzlarını giyim yoluyla ifade etmekten hoşlanır ve tipik olarak karşı cinsle ilişkilendirilen giysiler giymek tam da bunu yapmanın harika bir yolu olabilir. Örneğin, kadınlar erkek takım elbise veya smokin giymekten hoşlanırken, erkekler kadın elbiseleri veya etek giymekten hoşlanabilir. Her şey moda ile eğlenirken aynı zamanda kendinizden de keyif almakla ilgili.

İnsanların travesti olmak istemesinin bir başka nedeni de gerçek kimliklerini ifade etmektir. Bazı insanlar için günlük olarak giydikleri giysiler, içlerinde kim olduklarını tam olarak yansıtmaz. Travestilik, kendilerini daha özgün ve içsel benliklerine sadık bir şekilde ifade etmelerini sağlar.

Yeni bir kişilik denemek, toplumsal normlardan özgür hissetmek veya sadece giyinme eyleminden zevk almak gibi, birinin travestiliği seçmesinin birçok başka nedeni vardır. Bazı insanların düşündüğünün aksine, travestilik her zaman cinsellik veya cinsiyet kimliği ile ilgili değildir. Aynı zamanda kendini ifade etme ve eğlenme ile ilgili.

2. Japonya’da Travestiliğe Nasıl Bakılıyor ve İlgili Sosyal Normlar ve Beklentiler Nelerdir?

 

Genel olarak konuşursak, travestiler Japonya’da tamamen normal görülüyor. Garip veya garip olarak kabul edilmez ve bununla ilgili olumsuz çağrışımlar yoktur.

Tabii ki, güneş altındaki her şeyde olduğu gibi, kuralın her zaman istisnaları vardır. Bazı insanlar kılık değiştirme konusunda rahat olmayabilir ve bu gayet iyi. Ama genel olarak, Japon kültürünün kabul edilen bir parçası.

Japonya’daki en popüler kılık değiştirme biçimlerinden biri ” otokonoko ” olarak bilinir. Bu , kadın gibi giyinen ve genellikle hem anime hem de mangada görülen erkekleri ifade eder.

Otokonokolar tipik olarak kadınsı giysiler giyer, makyaj yapar ve hatta görünüşlerini geliştirmek için taklit kullanabilir. Genellikle kadınsı tavırları ve konuşma kalıplarını da benimserler.

Otokonokoların yanısıra genellikle erkek olmakla birlikte erkek gibi giyinen kadınlar da vardır. Bu, Japonya’da “travesti” olarak bilinir .

Travestiler tipik olarak erkeksi giysiler giyerler ve hatta sigara ve alkol içebilirler. Genellikle erkeksi tavırları ve konuşma kalıplarını da benimserler.

Genel olarak, travestilik Japonya’da geniş çapta benimsenmiştir. Kendinizi ifade etmenin bir yolu olarak görülüyor ve diğer bazı ülkelerde olduğu gibi yargılanmıyor veya alay konusu edilmiyor. Aslında, Batı’da büyümüş herhangi biri, Japonya’da insanların bu kadar açık fikirli ve kabullenici olabildiğini görünce şaşırabilir bile.

3. Japonya’da Travestilerin Karşılaştığı Zorluklardan Bazıları Nelerdir?

 

Japonya’da, travestilerin karşılaştıkları benzer zorluklardan bazıları, sosyal kabul ve kıyafet ve aksesuar alışverişi yapacak yerler bulma ile ilgilidir . Ek olarak, travestiler ayrımcılık nedeniyle iş bulmakta zorluk çekebilirler. Bununla birlikte, Japonya’da travestileri kabul eden artan sayıda insan var ve artık bu zorluklarda onlara yardımcı olacak daha fazla kaynak var.

4. Tarihteki Bazı Ünlü Japon Travestiler Kimlerdir?

 

Japonya, tarihinde ünlü travestilerden adil bir pay aldı . Bu adamlar farklı geçmişlerden ve çeşitli nedenlerden dolayı travesti oldular, ancak hepsinin kendi çabaları ile ünlü olduklarını biliyoruz.

Örneğin, efsanevi cinsiyet esnetme moda tasarımcısı ve sanatçısı Yamamoto Kansai’yi ele alalım. Küçük yaşlardan itibaren moda ve sanatla ilgilendi, kendi imzasını yaratmak için makyaj ve giyim üzerine deneyler yaptı. Çalışmaları birçok ünlü ve benzer şekilde eleştirmen tarafından övgüyle karşılandı, hatta Yokosuka’daki çalışmalarına adanmış bir müzeye sahip olmasına yol açtı.

1. Onnagata

 

Onnagata, Kabuki tiyatrosunda kadın rollerini oynamakta uzmanlaşmış özel bir oyuncu tipiydi. Ayrıntılı kostümlerine ve makyajlarına ek olarak , onnagata sıklıkla kadın perukları ve takma göğüsler de takardı.

2. Takezou

 

Takezou, Edo döneminde yaşamış ünlü bir Japon travestiydi. Gösterişli tarzının yanı sıra partilere ve kumara olan düşkünlüğüyle tanınırdı. Takezou aynı zamanda başarılı bir şairdi ve dizeleri bugün hala popüler. Bununla birlikte, bazıları onun kadınlığının eşsiz olduğunu söylüyor.

3. Yoshida Kenko

 

Yoshida Kenko, bir ortaçağ Japon saray mensubu ve yazarıydı. Çoğunlukla, çeşitli konularda kısa denemelerden oluşan bir derleme olan Essays in Idleness ile tanınır. Kenko, makalelerinden birinde kadın kıyafetleri giymeyi ve makyaj yapmayı ne kadar sevdiğini yazdı.

4. Mizoguçi Haremi

 

Mizoguchi Haremi, 20. yüzyılın başlarında yaşamış ünlü bir Japon travestiydi. Çirkin tarzıyla tanınıyordu ve maskaralıklarıyla Japon toplumunu sık sık skandal haline getiriyordu. Haremi aynı zamanda başarılı bir şarkıcıydı ve geleneksel Japon müziğinin birkaç albümünü kazandırdı.

6. Japon Kültürü Gelecekte Travestilik Konusunda Nasıl Değişebilir?

 

Bugün Japon kültürüne bakıldığında, karşı cinsin kıyafetlerini giymenin giderek daha popüler hale geldiğini görmek zor değil. Örneğin, anime ve mangada “otokonoko” veya “travestiler”in (çoğunlukla kız kılığına giren erkeklerin) popülaritesinin artması bu eğilimin bir işaretidir.

Peki Japonya’da bu konuyu gelecekte ne bekliyor? Daha fazla kabul görecek mi? Yoksa genel olarak bir tabu olarak mı kabul edilecek?

Sadece zaman gösterecek. Ama kesin olan bir şey var: Japon halkının travestilik hakkında düşünme şekli, ilerlemede olduğu gibi kesinlikle değişiyor.

Aslında toplum içinde kadın kılığına girmiş erkekleri görmek normaldir. Bu, özellikle cinsiyetler arasında bir geçişin olduğu festivaller ve diğer kutlamalar sırasında belirgindir.

Travestilik Japonya’da diğer birçok kültürden daha fazla kabul görse de, bazıları hala bunu bir şekilde tabu olarak görüyor. Kılık değiştiren erkekler genellikle kadınsı olarak görülür ve genellikle toplum tarafından daha geniş ölçekte alay konusu olurBununla birlikte, son yıllarda daha fazla insanın cinsiyet ifadesi konusunda açık fikirli hale gelmesiyle, travestilerin artan bir kabulü oldu.